Laivu motori

Kā izvēlēties motoru laivai?

Klimants ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē kļūst arvien siltāks. Tā nav slikta ziņa motorlaivu īpašniekiem, kuriem sezona kļūst arvien garāka. Motorlaivu kopšana prasa līdzekļus un laiku. Galvenais rūpju bērns pašai laivai ir motors jeb dzinējs, kuram ir nepieciešama pienācīga aprūpe. Ja laivai būs piemērots motors, tas kalpos ilgāk. Kā izvēlēties dzinēju, kurš spēs apkalpot laivu ar pilnu atdevi?

Laivu motori un to sortiments tirgū ir ļoti dažāds – piekaramie, divtaktu, četrtaktu u.c.

Tas, kādu motoru laivai izvēlēties, ir pilnībā atkarīgs no laivas tipa un izmantošanas mērķiem. Maksimālo jaudu un to, cik smags motors ir paredzēts konkrētajai laivai, parasti norāda ražotājs. Lai aprēķinātu laivai nepieciešamo motora jaudu, jāsaskaita laivas masa kopā ar paredzēto pasažieru skaitu, bagāžu, pilnu bāku degvielas un ar šiem aprēķiniem jādodas uz veikalu, kur speciālists noteiks nepieciešamo dzinēja jaudu.

Laivām, kuras paredzētas, lai vienkārši pavizinātos pa ūdenstilpni, nav nepieciešama extra liela jauda. Šinī gadījumā pietiks vien ar 2-5 zirga spēkiem. Mazas jaudas dzinēji ieteicami tieši airu laivām, kurām nav nepieciešamas specifiskas motora  iespējas.

Kādu motoru izvēlēties?

Motorlaivu tirgū ir pieejams plašs divtaktu un četrtaktu piekaramo motoru klāsts. Kā vienam, tā otram ir savi plusi un mīnusi. Četrtaktu motors būs “ekoloģiski tīrāks”, kas palīdzēs ietaupīt 10-15% degvielas, taču tas ir smagāks un dārgāks. Savukārt divtaktu motors būs krietni vieglāks un vienkāršāks, taču arī skaļāks. Ja Jūsu laiva ir glisējoša un tā arī tiks pielietota, ir jārēķinās, ka minimums laivai virs ūdens būs jāpaceļ 20-25 kg. Uz šo svaru ir nepieciešams vismaz 1 zirga spēks. Lielākai masai piemēroti ir jaudīgāki benzīna laivu motori. Speciālisti iesaka pārbaudītu vērtību – Mercury. Laivu motori Mercury ir kvalitatīvi četrtaktu motori, kurus makšķernieki ir iecienījuši jau vairāk kā 70 gadu garumā. Mazāk pazīstami ir Honda laivu motori. Honda izceļas ar izciliem tehniskajiem risinājumiem un kvalitāti, kas nepieviļ. Savukārt Suzuki laivu motori ļoti braši mēģina “piedzīt” laivu motoru pionieru tempu un 2016. gadā uzsāka pilnīgi jaunu portatīvu laivu dzinēju tirdzniecību.

Cenu daudzveidība

Laivu motori makšķerniekiem ir līdzvērtīga detaļa pašai makšķerei. Kārtīgam makšķerniekam būs kvalitatīva motorlaiva. Makšķernieki, kuriem copēšana ir brīvā laika pavadīšanas veids, visticamāk nebūs nepieciešams augstākās klases super- jaudīgs motorlaivas dzinējs un viņi visticamāk izvēlēsies “draudzīgākas” cenas motoru.

Laivu motoru cenas ir ļoti dažādas. Atkarībā no laivas parametriem, iespējām un klienta vēlmēm ir iespējams piemeklēt dažādus variantus jebkurai laivai. Vidēji labi, kvalitatīvi laivu motori maksā sākot no 600  līdz pat 6 000 eiro par augstas klases motoru. Visdārgākie šajā vidējās klases laivu motoru kategorijā ir laivu motori Yamaha, par kuriem var izdot pat vairāk, kā 6 000 eiro.

Lietoti laivu piekaramie motori nopērkami par lētākām cenām. Lietoti laivu motori interneta veikalā nopērkami līdz pat 60% lētāk par tā sākotnējo cenu. Jārēķinās, ka lietoti laivu motori  nedarbosies kā jauni. Tiem būs savs nolietojums, kas rada zināmu riska pakāpi sabojāties. Pirms pērc lietotu laivu motoru, pārliecinies par visiem defektiem, kas tai piemīt. Noskaidro, cik motors ir vecs un kādēļ īpašnieks to pārdod. Vislabāk, ja motoru pārbauda speciālists.

Motoru kopšana

No motora pareizas kopšanas un eļļošanas ir atkarīga tā kvalitāte un ilgspēja. Iesakām ievērot morota ražotāja ieteikumus motora kopšanai un precīzi tos ievērot. Nelietojiet mazpazīstamu izplatītāju smērvielas un eļļas, tas var motoru sabojāt.